Co oznacza Employee Advocacy?

Employee Advocacy to wewnętrzny program ambasadorski dla pracowników, którego celem jest edukowanie i informowanie kandydatów o pracy w danej organizacji. Każdy pracownik może wziąć w nim udział; wystarczy, że zacznie udostępniać posty społecznościowe firmy lub sam wyprodukuje content, w którym opowie o zaletach pracy w danej organizacji. Jest to niezwykle ważne, bowiem kandydaci ufają bardziej pracownikom, aniżeli właścicielom firmy. Zobacz, jakie jeszcze korzyści daje Employee Advocacy i dowiedz się, jak je wdrożyć.
uczestniczka-programu-employee-advocacy-w-firmie-pracodawcy-pokazuje-telefon

Na czym polega

Employee Advocacy?

Employee Advocacy, czyli dosłownie rzecznictwo pracowników, polega na produkcji treści, które pracownicy mogą udostępniać na swoich profilach w mediach społecznościowych. To prosty sposób na zwiększenie zasięgu marki pracodawcy oraz uzyskanie pozytywnych opinii.

Dlaczego to takie ważne? W trakcie szukania pracy kandydaci polegają nie tylko na informacjach podanych w ogłoszeniu przez pracodawcę, ale posiłkują się także danymi z serwisów społecznościowych, które mówią więcej o kulturze organizacyjnej firmy, niż to, co piszemy w ofertach.

uczestnik-programu-employee-advocacy-trzyma-telefon
Do udziału w programie warto zaangażować pracowników biegle poruszających się w social mediach, lubiących publikować. Takie osoby chętnie udostępnią posty z profili firmy, a także same napiszą coś od siebie.

Aż 52% konsumentów ufa pracownikom firmy bardziej, niż marce. Więcej tutaj.

Korzyści z Employee Advocacy

Employee Advocacy to szereg korzyści dla marki pracodawcy. W przeciwieństwie do działań marketingowych, które często wymagają nakładów finansowych, jest właściwie bezpłatny. To pierwsza zaleta. O tym, jakie jeszcze plusy daje Employee Advocacy, dowiesz się, czytając dalej.

#1 Zwiększa zaufanie do marki pracodawcy

Przekaz płynący bezpośrednio od ludzi z twarzą i imieniem naturalnie wzbudza zaufanie. W końcu prawie każdy z nas w mniejszym bądź większym stopniu wrzuca posty nacechowane emocjami. Łatwo wyczytać z nich, co nas pociąga, a co odrzuca.

Wyobraź to sobie. Przeglądasz LinkedIn lub Facebooka, gdy widzisz znajomego chwalącego pakiet benefitów w firmie, dla której pracuje. Wierzysz mu i zazdrościsz miejsca pracy. Przecież nie pisałby o tym publicznie, gdyby to nie było prawdą. To samo pomyślą też potencjalni kandydaci, którzy z większą chęcią zaaplikują do firmy, która daje tak wiele.

#2 Zwiększa zadowolenie pracowników

Szczęśliwy pracownik to dobry pracownik. To wie każdy pracodawca. Jednym ze sposobów zwiększenia zadowolenia pracowników jest zaangażowanie ich w program ambasadorski, który daje im szansę zbudować wizerunek eksperta oraz sprawia, że czują się wyróżnieni i ważni. Co więcej, uczestnicząc w tworzeniu eksperckich treści na social media, każdy z nich rozwija się jeszcze efektywniej. A to tylko kolejny plus dla pracodawcy!

#3 Kreuje wizerunek atrakcyjnego pracodawcy

Kandydaci, którzy zobaczą treści udostępniane przez Twoich ambasadorów, pomyślą, że pracują dla pracodawcy, który dba o swój personel. Dlaczego? Ponieważ pozwala im się on rozwijać oraz daje swobodę w działaniach. A to kolejna wartość dla firmy jako atrakcyjnego miejsca pracy.

Zobacz, jakie jeszcze korzyści daje Employee Advocacy. Czytaj więcej.

Jak wdrożyć

Employee Advocacy?

Krok 1. Sformułuj cel

Pierwszym krokiem jest określenie celu, który będzie spełniać Employee Advocacy w Twojej firmie. Przykładowo, możesz wybrać jeden nadrzędny dla każdego z działów np. marketingu, sprzedaży, HR, lub określić główny dla całej organizacji. I tak też celem działu sales może być rozbudowanie sieci kontaktów, a w przypadku marketingu – wzrost zaangażowania na portalach społecznościowych.

Krok 2. Przygotuj strategię contentową

Dobre Employee Advocacy nie obędzie się bez zaplanowania. Tworząc harmonogram, ustal, kto będzie odpowiadał za monitoring programu, a następnie określ rodzaj treści, które będą udostępniane. Warto także stworzyć podział mówiący o tym, kto będzie publikował w danym czasie oraz rozważyć zapewnienie ambasadorom odpowiedniego przeszkolenia w zakresie publikacji i tagowania.

Potrzebujesz pomocy w opracowaniu strategii contentowych, a nawet gotowych programów ambasadorskich? Czytaj więcej.

Krok 3. Wybierz uczestników programu

To ważne, aby wybrać mądrze. Osoby zaangażowane w program powinny biegle poruszać się w portalach społecznościowych lub przynajmniej wykazywać chęć, że chcą to robić. Aby zachęcić pracowników do udziału w programie, przedstaw im benefity tego przedsięwzięcia. Jednym z nich jest pozycjonowanie siebie jako lidera w swojej branży oraz renoma.

Pamiętaj, aby zaopiekować się swoimi ambasadorami. W tym celu regularnie motywuj ich do działania oraz zapewnij wsparcie w nauce nowych rzeczy.

Krok 4. Rozpocznij program

Po ustaleniu wszystkich szczegółów oraz wybraniu ambasadorów, rozpocznij publikowanie. Wyznaczony wcześniej kierownik programu powinien wszystkiego doglądać i motywować do działania. Pamiętaj, aby regularnie mierzyć wyniki i wyciągać z nich wnioski w celu stałego optymalizowania i ulepszania swojego Employee Advocacy w przyszłości.

Więcej o wzmacnianiu Employee Advocacy znajdziesz tutaj.

Podsumowując, programy ambasadorskie to nieoceniony element employer brandingu, który pozwala docierać do potencjalnych kandydatów i odkrywać nowe talenty. Jeżeli jeszcze nie zaimplementowałeś Employee Advocacy w swojej firmie, rozważ to jak najszybciej. W razie potrzeby chętnie Cię wesprzemy, opracowując program od podstaw. W tym celu skontaktuj się z nami, korzystając z formularza poniżej.

Chcesz wiedzieć od czego zacząć? Jak określić grupę docelową i pisać językiem korzyści? Zostaw swój e-mail, a dostaniesz od nas świeże „Kompendium Wiedzy marketingu rekrutacyjnego – jak robić to dobrze”.



    [honeypot website-566 id:LoveJobWebsite]

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania o Kompendium Wiedzy przez Religa&Arak Sp. z o.o. ul. Gromadzka 103, 30-719 Kraków. Aby uzyskać szczegółowe informacje, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.